Grundkurs ADHD


 

 

Pusselbitens Utbildningscenter har i samarbete med Autism‐ & Aspergerföreningen Skåne samt Solhaga Enigma Education nöjet att presentera föreläsning och kunskapsutveckling med Örjan Homanen Malmer inom ämnet:

 

 

Grundkurs i ADHD

 

Datum:        tisdagen den 20 September 2016

Tidpunkt:     9:00-16:00

Plats:           Aulan i Blocket, Skånes universitetssjukhus i Lund

 

Endagskurs som ger grundläggande förståelse om funktionsnedsättningen ADHD och hur vi bemöter personer med denna diagnos på bästa sätt. I kursen går vi igenom praktiska arbetsmetoder som kan tydliggöra vardagen och stödja utvecklingen för personer med ADHD.

 

INNEHÅLL

 

• Vad är ADHD

• ADHD i olika åldrar

 • Svårigheter och möjligheter

• Praktiska arbetsmetoder

• Bemötande

 

Föreläsningen vänder sig till skolpersonal, boendepersonal, personal inom socialförvaltning/LSS, personliga assistenter, föräldrar samt andra som kommer i kontakt med personer som har ADHD eller ADD och som är intresserade av att erhålla metod och ett förhållningssätt som är till hjälp i bemötandet av personer med denna diagnos.

 

Örjan är utbildad och certifierad Studio III tränare som arbetar som utbildare och handledare för personal som är i kontakt med personer med funktionsnedsättning, psykisk och social ohälsa. Han har lång erfarenhet som arbetskonsulent och utbildare inom metoderna Supported Employment, Individual Placement and Support och Supported Education. Metoderna handlar om delaktighet och ökad självständighet i samhället, genom anpassat individuellt stöd ut mot arbetsmarknad och utbildning. Örjan har tidigare arbetat med personer inom SoL- och LSS-spektrat, bl.a. som vårdare på gruppbostad, lärare i aspergergrupp på mellanstadiet och lärare i särskild undervisningsgrupp på högstadiet. Örjan har gymnasielärarexamen (Degree of Master of Education) och studerat i specialpedagogik med inriktningen sociala problem och alternativa pedagogiska möjligheter. 

 

Kostnad: 480kr exkl moms för personal och yrkesverksamma

                  320kr exkl moms för medlemmar i Autism och Aspergerföreningen (gäller ej organisationsmedlemmar)

 

Anmälan till föreläsningarna är bindande, men platsen är inte personlig utan kan överlåtas till annan person.

I priset ingår även kaffe/te med smörgås/kaffebröd under paus på förmiddagen resp eftermiddagen

 För de yrkesverksamma kan intyg på genomgången föreläsning utfärdas om det så önskas. 

 

Anmälan görs via Biljettplatsen genom att klicka på länken nedan:


TILL ANMÄLAN

 

frågor om utbildningen kan skickas till:

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Begränsad antal platser, så passa på och anmäl dig nu för att vara säker på att du får en plats.

 

Hjärtligt välkomna!