Grundkurs Utvecklingsstörning


 

 

Pusselbitens Utbildningscenter har i samarbete med Autism‐ & Aspergerföreningen Skåne samt Solhaga Enigma Education nöjet att presentera föreläsning och kunskapsutveckling med Jesper Hållén inom ämnet:

 

Grundkurs Utvecklingsstörning

 

Datum:        tisdagen den 18 oktober 2016

Tidpunkt:     9:00-16:00

Plats:           Föreläsningssal 3 i Blocket, Skånes universitetssjukhus i Lund

 

Endags grundkurs som syftar till att ge dig som arbetar inom skola eller omsorg en bredare förståelse för vad det innebär att ha en utvecklingsstörning. Vi går igenom hur omvärldsuppfattningen ser ut vid grav, måttlig och lindrig utvecklingsstörning. Vilka svårigheter det innebär att ha en bristande minnesförmåga, vilka hjälpmedel som är användbara, utvecklingsstörning och åldrande. Risken för psykisk ohälsa samt hur du som arbetar direkt med den enskilde kan anpassa ditt bemötande för att på bästa sätt stötta den/de personer du arbetar för.

 

INNEHÅLL

• Omvärldsuppfattning vid grav, måttlitg och lindrig utvecklingsstörning

• Minnesfunktionen

• Inlärningsstrategier

• Hjälpmedel

• kommunikation och Bemötande

• Utvecklingsstörning och åldrande

• Psykisk ohälsa

 

Föreläsningen vänder sig till skolpersonal, boendepersonal, personal inom socialförvaltning/LSS, personliga assistenter, föräldrar samt andra som kommer i kontakt med personer som har utvecklingsstörning och som är intresserade av att erhålla metod och ett förhållningssätt som är till hjälp i bemötandet av personer med denna diagnos.

 

Kostnad: 800kr exkl moms för personal och yrkesverksamma

                  400kr exkl moms för medlemmar i Autism och Aspergerföreningen (gäller ej organisationsmedlemmar)

 

Anmälan till föreläsningarna är bindande, men platsen är inte personlig utan kan överlåtas till annan person.

I priset ingår även kaffe/te med smörgås/kaffebröd under paus på förmiddagen resp eftermiddagen

 För de yrkesverksamma kan intyg på genomgången föreläsning utfärdas om det så önskas. 

 

Anmälan görs via Biljettplatsen genom att klicka på länken nedan:


TILL ANMÄLAN

 

frågor om utbildningen kan skickas till:

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Begränsad antal platser, så passa på och anmäl dig nu för att vara säker på att du får en plats.

 

Hjärtligt välkomna!