Fokus på sinnen/Sju sinnen

Pusselbitens Utbildningscenter har i samarbete med Autism‐ & Aspergerföreningen Skåne nöjet att presentera kvällsföreläsning och kunskapsutveckling med Lotta Lagerholm inom ämnet:

  

7 sinnen- sinnenas betydelse för personer med NPF

 

Våra sinnen är av stor betydelse för hur vi tolkar och upplever omvärlden. Personer med sinnesavvikelser kan uppleva en försvårad och energi-krävande vardag. 7 sinnen är en föreläsning för at ge en förståelse samt strategier för sinnesavvikelser som är vanligt hos personer med autism samt andra Neuropsykologiska funktionshinder.

 

Datum:        tisdagen den 7 februari 2017

                    onsdagen den 3 maj 2017

                    onsdagen den 20 september 2017

 

Tidpunkt:     18:00-21:00

 Plats:           Föreläsningssal 3 på Blocket, Skånes universitetssjukhus i Lund

 

Lotta Lagerholm är föreningskonsulent på Autism och Aspergerföreningen Skåne och håller föredrag om sinnen och autism till bl a förskolor, skolor och assistansbolag. Hon har en son med svår autism och delar med sig av sina personliga erfarenheter. Lotta har erfarenhet av hur man arbetar med sinnena i USA och gått kurser i USA och Irland.

 

Föreläsningen vänder sig till skolpersonal, boendepersonal, personal inom socialförvaltning/LSS, personliga assistenter, vårdpersonal, föräldrar samt andra som önskar att få en större förståelse för sinnenas betydelse för personer med NPF.  

 

Kostnad:       400 kr exkl moms för personal och yrkesverksamma

                  320kr exkl moms för medlemmar i Autism och Aspergerföreningen (gäller ej organisationsmedlemmar)

 

Anmälan till föreläsningarna är bindande, men platsen är inte personlig utan kan överlåtas till annan person.

I priset ingår även kaffe/te med smörgås/kaffebröd under paus

 

 För de yrkesverksamma kan intyg på genomgången föreläsning utfärdas om det så önskas. 

 

Anmälan görs via Biljettplatsen genom att klicka på länken nedan:


TILL ANMÄLAN

frågor om utbildningen kan skickas till:

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Begränsad antal platser, så passa på och anmäl dig nu för att vara säker på att du får en plats.

 

Hjärtligt välkomna!

 

Som en fortsättningskurs erbjuds även två workshops den 5 april resp 3 maj med samma tema där man med maximalt 15 deltagare fördjupar oss i sinnena och dess avvikelser. Du får många tillfällen att själv prova hur dina sinnen reagerar och dela erfarenhet med andra. Upplev och reflektera över hur sinnesintryck påverkar vardagen. Vi arbetar också igenom uppgifterna som gavs vid Sju sinnen. Under dagen ges verktyg hur du lär ut och blir medveten om aktivitets/vakenhetsnivå (arousal). Anmälan till dessa workshops sker direkt till Autimsföreningen Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.